Змінні частини Вечірні, Утрені та Божественної Літургії до Блаженної Йосафати


НА ВЕЧІРНІ

Стихири на „Господи, взиваю я”


(г.1): Преподобна Мати Йосафато, * ти охоче пішла за Христом, * і залишила нам свій приклад святості життя, * готовості на жертву та невтомного служіння потребам ближнього. * Ти сьогодні втішаєшся у небі славою блаженних, * молячи за нас Всеблагого Господа, * щоб і ми були як ти, святими.

Почувши заклик Христа до життя досконалішого, * ти, Йосафато, подібно як Марія – перша Господня Слугиня * відповіла: „Ось я, Господи!”, * даючи життя новому Згромадженню * Служебниць Непорочної Діви Марії *, що стало живим світлом для темних дітей Русі – України.* Моли за нас Пресвяту Тройцю, * щоб і ми були як ти, святими.

О Мати наша Йосафато,* ти навчала своїх Сестер працювати для ближніх, * виховувати малих дітей і молодь,* даючи їм приклад християнських чеснот і трудолюбивого життя; * доглядати по селах недужих і убогих, * їм прислуговувати й приготовляти до побожної смерті; * дбати про чистоту і красу Божого храму, * що є житлом Бога живого. * Твоя посвята запалювала молоді серця, * що бажали бути святими.

(г. 5): За Божим повелінням * запалала в Жужелі зірниця, * світло засяяло українським містам і селам. * А ти, Йосафато, своїм співчутливим поглядом * зуміла побачити спрагу тих сердець, що на чужині.* Тому з усіх кінців землі * сьогодні підноситься дар вдячності * Богові, що тебе прославив.

О Мати наша Йосафато, * у твоєму житті Господь не накладав на тебе терпінь і труднощів, * вони приходили від обставин і людей. * Однак ти не лякалася тієї темряви, * бо несла ці хрести разом з Господом. * Він був мудрістю твоєю, силою й потіхою, * скарбом тут і у вічності, * і ціллю твого життя.

Ти була всім для всіх, * і вірною дочкою народу свого. * Ти любила його і йому посвятила життя своє, * безустанно черпаючи силу з правдивого Джерела – Христа, * припадаючи до Нього всім своїм єством, * у всьому шукаючи волі Божої.

Слава (г.8): Святі мощі твої подають зцілення всім недужим, * що з вірою приходять і ласки твоєї просять, * Преподобна Мати Йосафато. * Тому молитвами твоїми випроси й нам велику милість.

І нині: догмат г.8; в п’ятницю й суботу: догмат чергового голосу.

Світло тихе; прокімен дня; і читання:


Читець: З книги Приповідок читання (Прип. 4. 1-10)

Інші читання: Прип. 31. 10-31; Ісаї 4. 1-6.

Стихири на Литії


(г.4): Преподобна Мати Йосафато, * засяяло нині твоє врочисте свято* від сонця ясніше, * бо освітлює душі, що в темряві перебувають, * хмари диявольських спокус відганяючи.* Молися за спасіння душ наших.

Мудрість Господню ти мала* і смирення, і тихість божественну, * віру несумнівну, надію і любов до Бога, * всеношними молитвами наближаючись до Нього, * сяйвом Його осяяна й прославлена, * Мати преподобна, * чудесами божественними ти до віри привела тих, що не знали Господа, * і до визнання Його навернула тих, * що темряву омани покинули.

Слави преподобних отців забажавши, * славу нетлінну полюбила ти;* тому відкинувши втіху земну, * тіло своє віддала ти на подвиги, Преподобна Йосафато.* І нині, одержавши нагороду за свої труди, * з Христом ти царюєш, радіючи. * Молися за спасіння душ наших.

Слава і нині (г. 5): Ти є храм і брама, * палата і царський престол, Діво Пречиста.* Тобою бо появився мій Спаситель, Христос Господь, * тим, що в темряві спали, будучи сонцем правди, * бажаючи просвітити створених на свій образ, своєю рукою. * Тому Всеславна, що здобула собі материнське до Нього довіря,* безнастанно молись, * щоб спатися душам нашим.

Стихири на стиховні


(г.4) Тілесні пристрасті ти подвигами посту вгамувала* і чеснотливим життям відзначалася; * за Небесним Єрусалимом всім серцем тужила ти, * і благодаттю Божою ввійшла в небесні оселі.


Стих: Радітимуть преподобні* прославляючи Бога свого.

Як непорочна і всепальна жертва,* запалена вогнем Любові Божої,* ти, Преподобна Йосафато,* принесла себе всеціло Господеві,* заохочуючи нас до ревного служіння Богові і ближньому.

Стих: Бо Господь Бог сонце і щит, * він не відмовить блага тим, що люблять його.

Ти завжди все поручала Пречистій Діві, * і вибрала Її собі за Матір, * благай і нині Богородицю, * щоб покривала нас своїм покровом, * щоб ми тебе навіки величали, * о наша Мати Йосафато.

Слава і нині: Ті, що не визнають Тебе, як Матір Божу, * не побачать Світла, * що від Тебе народилося, Пречиста.


На благословення хлібів: тропар святої і Богородице Діво.

Тропар г.4: Преподобна Йосафато,* твоїм духом молитви і служіння,* ти навчаєш нас відновляти й підносити серце людське* всюди, де б’ється воно.* Служити, де найбільша потреба,* все на славу Божу.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Богородице Діво, радуйся, благодатная Маріє, Господь з тобою. Благословенна ти між жінками і благословенний плід лона твого, бо ти породила Христа Спаса, Ізбавителя душ наших.


НА УТРЕНІ

Після Бог Господь:


Тропар г. 4: Преподобна Йосафато,* твоїм духом молитви і служіння,* ти навчаєш нас відновляти й підносити серце людське* всюди, де б’ється воно.* Служити, де найбільша потреба,* все на славу Божу.

Слава і нині: воскресний богородичний г.4:

Таємниця споконвіку закрита й ангелам незнана:* через тебе, Богородице, Бог землянам об’явився, * прийнявши в незлитній сполуці тіло * і витерпівши задля нас добровільно хрест; * ним Він воскресив первоствореного * і спас від смерти душі наші.

Сідальні


1. (г.4) Скріплена подвигами стриманости, * ти мужньо подолала ворога лукавого, * і, проживши побожно,* ти, Преподобна Йосафато, до Бога відійшла, * і молишся за всіх, * що святкують твою все чесну пам’ять.

Слава і нині: Трапезу божественну, що Хліб життя принесла, * ниву неорану, гору святу, * - Богородицю, ми піснями прославляємо.

2. Тіло своє ти розіп’яла з усіма пристрастями * і всім серцем Христа полюбила, Йосафато, * через те й вінець слави отримала, * і до хорів ангельських прилучилася, Преподобна, * і молишся Господеві за тих, що вшановують твою пам’ять.

Слава і нині: Рід людський, Діво, спасається благодаттю Того, * що незбагненно народився з утроби Твоєї, * тим - то ми вшановуємо Тебе й побожно величаємо, * Богородице Пречиста, Богом обрадованна.

Після Полієлею співаємо Величання:


Величаємо тебе,* Преподобна Мати Йосафато, * і вшановуємо святу пам’ять твою, * бо ти молиш за нас Христа Бога нашого.

Стих: Господь спасає душі преподобних своїх.
Стих: Радітимуть преподобні у славі.
Стих: О, Єрусалиме dозлюблений, батьківщино моя!
Стих: До тебе підношу мої очі та всі бажання серця мого.

Слава і нині: Алилуя, алилуя, алилуя: Слава тобі, Боже! (3р.)

Сідальний (г.8): Наперед вибрана Богом, Преподобна Мати, * до пристановища життя направлена, * без хвилювання бурхливе море життя переплила ти;* і з ангелами славословиш Спасителя, * і молишся за всіх нас,* щоб дарував Він нам благодать і милість свою, * охороняючи отару вірних, * що ти зібрала подвигом своїм.

Степенна пісня: Антифон 4

Від юності моєї вельми воюють зі мною пристрасті, * але ти сам, Спасе мій, захорони мене і спаси.
Ненависники Сіону, ви будете засоромлені Господом, * бо як трава від вогню всохнете.
Слава і нині: Кожна душа живиться Святим Духом і чистотою пишається, * і таїнственно просвітлюється єдністю Святої Тройці.

Прокімен: Псалом 67 (г.4)


Дивний Бог у святих своїх, * Бог Їзраїлів.
Стих: В церквах благословіть Бога, Господа, ви - з джерел Ізраїлевих.

Євангеліє: Мт 25. 1-13


Після 50-го псалма – Слава; і нині; та стих, як у неділю, тоді оця стихира:

(г.6):Красотою побожності* й подвигами святого посту вельми прикрашена, * вийшла ти, як діва розумна, на зустріч Христові, * і з Ним увійшла в небесну світлицю, * і там утішаєшся Його красою, * молися, щоб спастися від усякої біди нам,* що з любов’ю вшановуємо твою пам’ять.

Канон (гл.2)


Ірмос 1: У глибині поклала колись фараонове все військо вельми могутня сила.* А втілене Слово всезлобний гріх подолало;* преславний Господь славно бо прославився.
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Умертвивши немочі тілесні, * ти пристрасті подолала, * і нині, всечесна Йосафато, у безгрішному сяйві духовному живеш.
Богородичний: Трапезу божественну, що хліб життя принесла. Ниву неорану, гору святу - Богородицю піснями величаємо.

Ірмос 3: Розквітнула пустиня, неплідна церква невірних, немов лілея, Господи, після приходу твого; * в ній же утвердилось моє серце.
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Руки свої здіймаючи до Господа, * Преподобна Мати Йосафато, * ти подолала гордого ворога, * бо утвердилось у Господі серце твоє.
Богородичний: Рід людський, Діво, спасається благодаттю Того, що зубожився, народившись тілесно з лона Твого незбагненно, тим-то побожно величаємо Тебе Пречиста, Діво обрадованна.

Ірмос 4: Народився від Діви не заступник, ані ангел, а сам ти, Господи, воплотившись, спас мене – цілу людину. * Тому кличу до тебе: Слава силі твоїй, Господи.
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Прикрашена сяйвом чистоти й життям непорочним прославлена, * Мати Преподобна, * стоїш ти перед Спасителем Твоїм, * Христом - Богом нашим і кличеш: Слава силі Твоїй, Господи.
Богородичний: Присмири й спаси мене, гордощами заплямленого, Пречиста Діво, бо ти породила Того, хто возніс принижену природу нашу.

Ірмос 5: Світла подателю і віків творче, Господи,* навчи нас світлом твоїх повелінь, * бо, крім тебе, іншого Бога не знаємо.
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Світле свято твоє, що світлом духа Божого сяє, * просвіщає душі тих,* що з вірою прославляють тебе, Йосафато преподобна.
Богородичний: Ті, що не визнають, тебе як Матір Божу, не побачать Світла, що з Тебе Народилося, Пречиста.

Ірмос 6: У безодні гріховній валяюсь і благаю незбагненну безодню твого милосердя: * від тлінності. Боже, піднеси мене!
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Направ, преподобна Йосафато, молитвами твоїми мене, * що в глибині пристрастей потопаю, * і душу мою, що хитається в суєті помислів, * до тихого пристановища волі Христової приведи, * щоб я достойно * прославив тебе.
Кондак, гл. 4: Преподобна Мати Йосафато, * непереможного Владики і Господа славо, * прийми молитву нашу, * допоможи піднести думки наші до Бога, * щоб однодушно воздавати хвалу Господеві;*а ти, що маєш силу заступництва, * охорони від усяких бід тих, що співають тобі:* Радуйся, Преподобна Мати Йосафато, ласкава заступнице.
Ікос: Від юності, Преподобна Йосафато, у твоєму серці палала любов до Триєдиного Бога, і Дух Святий учинив Тебе своєю оселею, даруючи чернече покликання. І ми, скріплені твоєю вірою та мужністю, кличемо: «Радуйся, Преподобна Мати Йосафато, ласкава заступнице.»

Ірмос 7: Халдейська піч, напалена вогнем,* зросилася присутністю Божого Духа, * а юнаки співали:* Благословенний ти, Боже отців наших.
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
У небесні світлиці вселилася ти, невісто Христова, * й росу зцілення зсилаєш нам, * полум’я пристрастей вгамовуючи твоїми молитвами, преподобна Йосафато.
Богородичний: Зглянься Діво на скорботу мою, що навів я на себе гріхами моїми, і від вогню спаси мене, що взиваю: «Благословенний ти, Господи Боже, на віки».

Ірмос 8: Піч вогненна з Божого веління діяла колись у Вавилоні неоднаково: халдеїв спалювала, * а зрошувала вірних, що співали: Всі створіння Господні, прославляйте Господа!
Приспів: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Красотою тлінною, Йосафато Преподобна, знехтувала ти, * роздумуючи про майбутній світ і нагороду,* про славу Божу, що не має кінця, * і красу, що не старіє, і божественні оселі. Тому ти завжди співала: Всі створіння Господні, прославляйте Господа!
Богородичний: Нетлінно породила ти Слово, що від тління нас визволяє. Тому ми Тебе, Діво, величаємо.

Ірмос 9: Увесь ти наше прагнення, * увесь – наша насолода, * Слово Боже, Сину Діви, * Боже єдиний, Господи, між святими пресвятий.* Тому тебе всі з твоєю Матір’ю величаємо.
Стих: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Як жертву святу принесла ти себе, * Преподобна Мати Йосафато, * як пахощі кадила, * Владиці Христу Богові нашому.* Він же був єдиною твоєю насолодою.
Стих: Преподобна Мати Йосафато, моли Бога за нас.
Зібралися нині люди хвалами прославити Господа, * що звеличив тебе, Преподобна.* Згадай же про нас, що пам’ять твою святкуємо, * коли стоїш перед Христом, - єдиним Твоїм прагненням.
Слава і нині: Помилуй нас, Спасе, що від Діви народився, * коли прийдеш судити діла наші, * як безгрішний і милостивий Бог* і чоловіколюбець.
Катавасія – Ірмос (г. 4): Всі земляни хай ликують просвічені духом! * Нехай ликує єство безтілесних умів, * почитаючи священне торжество Богоматері, і хай кличе: * Радуйся, всеблаженна Богородице, чиста Вседіво!
Світильний: Від омани диявольської ухилилася ти * й показала його, що виявляв себе мудрим, як безумного; * бувши немічною тілом і душею, * ти явилася твердою розумом і вірою, * Йосафато Преподобна, * красо жіноцтва і преподобних славо.

Стихири на псалмі похвальнім


(г.8, подібний: О, преславне чудо): Преподобна Мати * з дитинства ти духовне життя вести бажала * у тиші серця з Христом розмовляючи. * Коли ж почула Його запрошення: „ Іди за мною”, * рішуче вийшла ти назустріч невідомому * і стала першою Сестрою нового Згромадження,* тож нині прославляючи Христа, * подивляємо твоє життя, * увінчане славою блаженних.

Засіяло життя твоє * серед темряви й пригноблення українського народу, * що прагнув піднесення та облагороднення серця * і ти, як послідовниця апостола єдності – Йосафата, * з’єдналася з потребуючими духовної опіки, * віддаючись молитві і служінню ближнім.* Тому нині благаємо Господа* що прославив святістю життя твоє, * щоб і ми спаслися.

Слава (г. 6): Вельми великою благодаттю * сповнив тебе, Преподобна Мати, Обручник твій, * якому ти цілковито посвятила життя своє. * Зазнаючи погорди, відкинень та оскаржень, * ти з довір’ям все поручала Господеві, * не захитали тебе терпіння і важка недуга, * бо життя своє віддала ти в руки Божі * і безустанно молишся за всіх нас.

І нині: Голосом Архангела Гаврила взиваємо:* «Радуйся Мати Божа,* що світові породила Христа Житттєдавця».


НА ЛІТУРГІЇ

Прокімен гл. 4: Дивний Бог у святих своїх, * Бог Ізраїлів. (Пс. 67, 36)
Стих: В церквах благословіть Бога, Господа, ви - з джерел Ізраїлевих.

Апостол: до Галатів 2, 16-20

Євангеліє: Матея 26, 6-13

Причасний: В пам’ять вічну буде праведник, злих слухів не убоїться.


© 2015.Усі права застережено